Wielki powrót słynnego silnika Wankla do Mazdy?

6 Listopad 2017  /  Dodany przez

Podczas Tokio Motor Show producenci z Japonii częściowo ujawnili przyszłość legendarnego silnika Wankla, który montowany był w takich model np. jak  Mazda RX-7 czy Mazda RX-8

Silnik ten różni się od klasycznych silników tłokowych tym, że wykorzystuje rotor zamiast klasycznego tłoka. Jednostka posiada bardzo prostą konstrukcje, jego rozmiary oraz masa są dużo mniejsze, generuje sporą moc nawet przy mniejszych pojemnościach oraz szybko wchodzi na wysokie obroty, przez co generuje większe przyspieszenie pojazdu.

Pierwszym modelem Mazdy, w którym montowano takie silniki była Mazda 110S Cosmo, która trafiła na rynek w 1964 roku. Był to pierwszy seryjnie produkowany samochód z takim napędem. Generował 100 KM a maksymalny moment obrotowy tamtej jednostki szacowany był na 130 Nm. przy 3500 obr./Min. W dzisiejszych czasach Cosmo jest rarytasem wśród pasjonatów motoryzacji. A wszystko to ze względu na mały nakład produkcji tego modelu. 

Następnym modelem z silnikiem Wankla, o którym warto wspomnieć jest Mazda 787B. Był to Japoński wyścigowy samochód, który zapisał się na kartach historii i w 1991 roku wygrał słynny 24-godzinny wyścig Le Mans.
Niestety na skutek zmian przepisów był to pierwszy i ostatni samochód z silnikiem Wankla, który pojawił się na torze. Słynną jednostkę napędową można było zobaczyć jeszcze w takich modelach jak Mazda RX7 oraz w RX8, której produkcja została zakończona w czerwcu 2012.  Warto podrelić ze jednostka ta zdobyłą wiele nagród za najlepszy silnik roku.

Przyszłosć silnika Wankla jest molizwa. Konstrukcja ta ma powrócić jednak nie, jako pojedynczy silnik, ale jako tzw. Range Extender. Jednostka będzie umieszczana w pierwszych samochodach elektrycznych produkowanych przez Mazdę i będzie miała na celu doładowanie akumulatora podczas jazdy. Pozwoli to zwiększyć zasięg. Najprawdopododniej pierwszy samochód elektryczny bedzie dostepny  w dwóch wersjach. Pierwszy bedzie napedzany silnikiem wyłącznie elektrycznym natomiast w drugim silnik elektryczny bedzie połączony z silnikiem spalionowym Wankla. Jak informuje nas Japoński producent na pierwszy taki samochód bedziemy musieli poczekać do 2019 roku.

Źródła: mazda.plmoto.plmotofocus.pl