Mazda z silnikiem elektrycznym: elektryzująca premiera już wkrótce!

Elektryzująca premiera już wkrótce!

15 Grudzień 2016  /  Dodany przez

Eksperci szacują, że do 2020 roku już blisko 10% sprzedawanych samochodów będzie miało elektryczny silnik. Troska o środowisko naturalne i zaostrzenie norm dotyczących emisji spalin sprawiają, że ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych silników benzynowych czy diesli, z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jak zwykle Mazda nie zamierza zostać w tyle. Koncern niejednokrotnie udowadniał zresztą, że kwestia ochrony środowiska nie jest mu obojętna. Tym razem, idąc z duchem czasu, japoński producent planuje zakończyć dekadę wprowadzając na rynek samochód z napędem elektrycznym. Podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Los Angeles, CEO firmy zadeklarował, że nowy elektryczny model pojawi się w sprzedaży już w 2019 roku.

Co ciekawe, do współpracy przy realizacji projektu zaproszony został, konkurencyjny koncern motoryzacyjny: Toyota. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć koszty i poprawić wydajność pracy nad nowym pojazdem, którego całkowity nakład, jak przyznają producenci, będzie raczej ograniczony. Zarówno wielkość samochodu, jego parametry, jak i typ nadwozia pozostają na razie tajemnicą. Wszystko wskazuje jednak na to, że zostanie on stworzony na bazie któregoś z istniejących modeli spalinowych. Zdaniem Japończyków, zbudowanie nowej platformy byłoby konieczne tylko, gdyby pojazd musiał pomieścić dużą liczbę akumulatorów. Opracowywany model najprawdopodobniej zostanie wyposażony w dodatkowy silnik spalinowy (być może będzie to silnik Wankla), a dwa systemy zasilania pozwolą na zredukowanie liczby akumulatorów. Takie rozwiązanie pozwoli również na zwiększenie zasięgu, który, jak wiadomo, w przypadku samochodów elektrycznych pozostawia na razie wiele do życzenia. Na więcej szczegółów niestety będziemy musieli poczekać co najmniej do następnego roku.

Mazda - jazda próbna

Przy obecnym tempie rozwoju technologii i rosnącym skażeniu środowiska przyszłość motoryzacji wydaje się należeć do samochodów elektrycznych. Na razie jednak zarówno wysoka cena, jak i nieprzystosowana infrastruktura w wielu krajach (m.in. brak stacji umożliwiających szybkie naładowanie pojazdu), skutecznie odstraszają kierowców. Dlatego główną linią rozwoju dla japońskiego koncernu nadal pozostaną tradycyjne silniki spalinowe, co nie oznacza oczywiście rezygnacji z poszukiwania coraz lepszych rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów eksploatacji i w pełni ekologiczną jazdę.

Czy elektryczna wersja Mazdy pojawi się również na naszym rodzimym rynku? No cóż, trzeba przyznać, że do tej pory samochody elektryczne nie cieszyły się specjalną popularnością w Polsce. Według Kiyoshiego Fujiwary, szefa ds. badań i rozwoju firmy Mazda, nie w każdym kraju istnieje wystarczające zapotrzebowanie na pojazdy z napędem elektrycznym, dlatego w 2019 roku pojawią się one w sprzedaży jedynie w wybranych regionach (np. w Norwegii, gdzie udział silników elektrycznych w rynku motoryzacyjnym sięga ponad 30%). Pozostaje nam trzymać kciuki i z niecierpliwością wyczekiwać premiery.

Zapraszamy do salonów Mazda Łódź, Mazda Lublin i Mazda Kielce.

Źródła: moto.onet.pl, auto-moto-i-sport.pl, spidersweb.pl, caradvice.com.au